Periyodik Bakım

Kısa sürede büyük gelişme gösteren otomotiv sektöründe artık üst düzey görünüm ve kaliteye sahip araçlar normalleşmiş durumda. Bunun yanında az bakım, çok kullanım sağlayan otomotivler de hayatımızda yer alıyor.

Otomotiv kullanmak bir konfor, bir keyif aracı olsa da rutin basit bazı bakımların ihmal edilmesi ile sıkıntılı bir sürece dönüşebilir. Bu sebeplerle otomotiv periyodik bakım olarak bildiğimiz aracınızın senede an az bir kere uzman gözüyle kontrol edilmesi gerekmektedir. Citroen periyodik bakımı için firmamızdan destek alabilirsiniz.

Ağır Bakım

Ağır bakım periyodik bakıma oranla daha ağır bir bakım olduğu için hem daha fazla işçilik ister hem de daha maliyetli bir iştir.

Söz konusu ağır bakımda aracın rutin bakımı dışında debriyaj aksamı, amortisörler ve bujiler de kontrol edilerek gereken bakım yapılır ve ihtiyaç halinde yenileri ile değiştirilebilir. Bu sebeple ağır bakım periyotları, rutin bakıma nazaran daha uzun dönemleri içerir.

Orijinal Yedek Parça

Her ne kadar aracımızı tüm dikkat ve özeni göstererek kullansak da bazen talihsiz durumlarla karşılaşabiliyoruz. Bazen bir anlık dikkatsizliğimizden kaynaklı ufak kazalar yapsak da bazen bizden ya da karşı taraftan kaynaklı daha büyük kazalar meydana gelebiliyor. Ancak nasıl olursa olsun maddi hasarlı kazalara şükretmek gerek. Cana geleceğine mala gelsin değil mi?

Bizler de Kar Group Citroen servisi olarak böyle zor zamanlarınızda yanınızda bulunmak, size ve aracınıza destek olmak için hizmet sunuyoruz. Aracınız için gerekli olan her türlü orijinal yedek parça firmamız tarafından temin edilir ve aracınıza takılır.

Aksesuar

Citroen orijinal yedek parça markanın uzmanlığını yansıtır ve aracınızın teknik özelliklerine uyumlu olarak tasarlanırlar. Bir çok teste tabi tutulan yedek parçalar sağlam ve kalitelidir. Sizlere aracınızla uzun süreli sürüş keyfi sunuyoruz…

Citroen Servisi İstanbul | Kar Grup

Periyodik Bakımda Neler Yapılmalı?

Periyodik bakımda aracınızın motor, yağ filtresi, hava filtresi değişimi, fren ve farların bakımı, ön ve arka süspansiyon kontrolü ile polen filtresini değişiminin yapılması rutin bir bakımdır. Aracınızla ilgili talep ettiğiniz ek bir bakım varsa ya da bu bakım hizmetleri sırasında fark edilen ve bakıma ihtiyacı olan durumlar varsa yine Citroen uzman ekibi tarafından gerekli bakım uygulanır.

Periyodik Bakım Hangi Aralıklarla Yapılmalı?

Periyodik bakımın rutini senede bir kez yapılmasıdır. Ancak aracınızı kullandığınız yol durumu veya aracınıza yapılan bazı bakımların süresi ile ilgili olarak süreler uzayabilir ya da kısalabilir. Aracınızın bakımını ihmal ettiğiniz takdirde periyodik bakımdan çok daha ağır bakımlara ihtiyacı olacağını ve güvenliğinizi tehlikeye atabilecek durumlarla karşılaşabileceğinizi ön görerek bakımlarınızı rutin olarak yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Araç Bakımı Kaç Km’de Bir Yapılmalı?

Bu sorunun cevabı aracınızın türüne göre değişiklik gösterecektir. Dizel veya benzinli otomotiv sahibi iseniz bakım süreniz diğer otomotivlerden biraz daha uzun olacaktır. Dizel otomotivlerde, rutin kontrol için 10.000-15.000 km’de bir yapılması uygundur. Benzinli otomotivlerde ise bu sınır 9 km’dir. Eğer aracınızı çok seyrek kullanıyorsanız bu mesafeleri bulmanız zor olacaktır. Her aracın bakıma gireceği azami süreler ise şu şekildedir.

Eğer aracınız benzinli ise 15.000 km, 45.000 km ve 75.000 km’de bakım yaptırmanız gerekmektedir. Bundan sonraki her 30.000 km’de bir yine aracınızın bakımlarını yaptırmak zorundasınız.

Aracınız dizel ise, 20.000 km, 40.000 km ve 60.000 km’de bakım yaptırmak gerekir. Bundan sonraki her 20.000 km’de ise yine aracınızın bakımlarını ihmal etmeyin.

Siz de Citroen aracınızın türüne göre bu bakımları yaptırmayı ihmal etmeyin.

Ağır Bakımda Neler Yapılmalı? | Citroen Servisi

Ağır bakıma giren aracınıza periyodik bakımdaki tüm bakımlar uygulanır. Ve ek olarak da triger kayışı km veya yıl olarak ömrünü doldurmuşsa set olarak değiştirilir, debriyaj seti kontrol edilir, fren baltaları kontrol edilir, şanzıman yağı değiştirilir ve herhangi bir yağ sızıntısı olup olmadığı kontrol edilir. Tüm bu kontroller sırasında gerekli bakımlar Citroen yetkili servisi tarafından özenle yerine getirilir ve gerekli olması halinde parça değişimleri yapılır.

Ağır Bakım Hangi Aralıklarla Yapılmalı? | Citroen Servisi

Aracınıza yaptıracağınız ağır bakım da yine aracınızın markası ve modeline göre değişiklik gösterecektir. Ancak genellikle takip edilen ağır bakım periyodu mevcuttur. Buna göre; asgari 60.000 km’de azami ise 90.000 km’de bir mutlaka aracınıza ağır bakım yaptırmanız gerekmektedir. Bu süreler binek araçlar için öngörülen sürelerdir.

Eğer ki ticari araç sahibi ve ya kullanıcısı iseniz 60.000 km’de bir aracınıza ağır bakım yaptırmanız gerekmektedir.